Dr. Burçin Hatipoğlu, Terra Madre etkinliğine Slow Food delegesi olarak seçildi ve Torino, İtalya’da gerçekleşen Terra Madre etkinliğine davet edildi.

150 ülkeden 7 bini aşkın delege “Değişim için Gıda” konusunu tartışmak üzere Terra Madre etkinliğinde İtalya'nın Torino kentinde bir araya geldi. İklim değişikliği ile gıda üretimi ve tüketim uygulamaları arasındaki ilişki tartışıldı. Sürdürülebilirlik konusunda uzman olan Dr. Burçin Hatipoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizmde Sürdürülebilir İnsan Kaynakları dersi vermekte. Kendisi Slow Food hareketi ve bu hareketin turizm ile olan ilişkisiyle ilgilenmekte ve Slow Food uygulamalarının turizmle ilgili ekonomik ve sosyal katkısı üzerine projelerde çalışmıştır. Davetli konuşmacı olarak, Terra Madre toplantısı çerçevesinde bir panelde Türkiye'deki Slow Food örnekleri hakkında konuştu. Etkinlikte iklim değişikliği ile gıda kıtlığı arasındaki ilişkideki en önemli konulara değinildi ve yerel kalkınma için bir araç olarak sürdürülebilir gıdayla ilgili uygulamaları dikkate alınıldı. 

 

Dr. Hatipoğlu,  Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İlişkiler Bölümü ile yaptığı röportajda araştırması, Slow Food hareketi ve bu etkinlik hakkında konuştu. Röportaja erişmek için buraya tıklabilirsiniz.